Zanimljivosti o Maldivima
Gde se nalaze Maldivi, koliko imaju ostrva i šta je to Atol?
Majušna ostrvska država u Indijskom okeanu, popularna destinacija za medeci mesec, poznata je po nestvarno lepim plažama sa belim peskom, kućicama na vodi i plivanju sa kit ajkulama. Da li znate još neke zanimljivosti o Maldivima?
- Od čak 1.190 ostrva na Maldivima, samo 200 je naseljeno. Dodatnih osamdeset ostrva su privatna i luksuzna odmarališta. Ostala ostrva su ili premala da bi bila naseljena, ili suviše udaljena da bi bila praktična za odmor. Pored toga, 99% od 115 kvadratnih milja koje čine maldivsku teritoriju čini voda.
- Maldivi poseduju titulu najniže države na svetu sa prosekom od samo 1,5 metar nadmorske visine.
- 2009. godine, kabinet Maldiva je održao podvodni sastanak, što je učinilo Maldive prvom državom na svetu koja je održala vladin sastanak na ronjenju.
- Tokom srednjeg veka, Maldivi su koristili školjke kao valutu. Na mnogim kovanicama u zemlji i dalje ćete videti školjku kaurija kao omaž novcu prošlih godina.
- Reč ATOL je jedina engleska reč koja potiče od Dhivehi, maldivskog jezika. Originalna reč je atoholhu, što u prevodu znači – prstenasta formacija koralnih ostrva koja okružuju lagunu.
- Maldivsku zastavu čini veliki crveni pravougaonik sa manjim zelenim trouglom u sebi. Crvena boja treba da predstavlja smelost maldivskih nacionalnih heroja, dok zelena simbolizuje mir i prosperitet. Beli polumesec centriran je u zelenom pravougaoniku da simbolizuje vezu Maldiva sa islamskom verom.
- Smešteni blizu ekvatora, Maldivi dobijaju veliku količinu sunčevih zraka. Gotovo direktni, udaraju pod uglom od 90 stepeni. Morate imati sa sobom vrlo visoku zaštitu od sunca.
- Na Maldivima priroda može izmeniti neke oblike ostrva. Njihov pesak se odmiče i vremenom ga vraćaju sezonske struje tokom monsuna.
- Maldivi će verovatno podsećati na lanac potonulih vulkana formiran pre oko šezdeset miliona godina. Nedavne studije pretpostavljaju da su se atoli koralnih grebena formirali tokom stotina hiljada godina na njihovim ostacima koji su potonuli.
- Maldivi su bili raskrsnica drevnih trgovačkih puteva. Današnja višestruka lica na Maldivima, plod su indijske, afričke, evropske, arapske i azijske civilizacijske mešavine.
- Stanovnici Maldiva su svoje kuće gradili u koralu. Ovo tradicionalno stanovanje je sada zabranjeno jer su koralni grebeni zaštićeni širom sveta. Mnogo koralnih kuća i danas se mogu videti na Maleu i na lokalnim ostrvima.
- Kokosovo drvo je jedno od simbola Maldiva. Nacionalno drvo može narasti i do 30 metara i dostići starost od stotinu godina.
- Maldivi imaju neka od najmanjih ostrva na svetu, čija veličina nije veća od nekoliko kvadratnih metara. Maldivi su na primer manji od Beograda po površini (Maldivi 300 km kvadratnih, Beograd 360 km kvadratnih)
- Ostrva Maldiva su koralnog porekla i njihov pesak je beo i fin. Koralne plaže su veoma retke i predstavljaju manje od 5% svetskih plaža, ostale su uglavnom sačinjene od kvarca. Zbog toga su Maldivi poznati po svojim rajskim plažama.
- Radni dani i sati na Maldivima se razlikuju od naših, tako da im radna nedelja počinje u nedelju a završava se u četvrtak. Prodavnice se uglavnom otvaraju posle 9h, a zatvaraju se za molitvu u popodnevnim i večernjim časovima.
- U međunarodnoj zajednici Maldivi se smatraju jednom od najsigurnijih turističkih destinacija na svetu, jer su sva njegova ostrva izolovana jedno od drugog.
- Maldivi su jedna od vodećih odredišta za medeni mesec, a sa druge strane imaju najveću stopu razvoda na svetu.
- Najskuplji smeštaj na Maldivima je pod vodom, i cena po noći doseže do 50.000 američkih dolara.
Ako ste odlučili da putujete na Maldive, možete to učiniti i sa decom.
Ponudu aranžmana za putovanje na Maldive možete pronaći klikom ovde
Slađana Mirković